Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie

Informacje o Szkole

Adres:
Skrzydlów
ul. Główna 6a
42-270 Kłomnice

telefon:
34 328 -16 -70

e-mail:
zs_skrzydlow @ o2.pl

IOD

Inspektor Ochrony Danych
mgr inż. Zenon Kubat
kontakt:
zkido@onet.pl

RODO Klauzula

Facebook

Gmina

PROJEKT

WYBIERAM SZKOŁĘ

FUNDACJA

Kuratorium Katowice

Deklaracja zgodności strony www

Deklaracja dostępności

Deklaracja o dostępności GUS

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Podziękowania dla Rady Rodziców Zespołu Szkół w Skrzydlowie

Podziękowania dla Rady Rodziców Zespołu Szkół w Skrzydlowie

Uczniowie i wychowawca klasy II oraz p.o. dyrektora Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie składają podziękowania Radzie Rodziców za wkład finansowy w dostosowanie sali lekcyjnej do potrzeb edukacji wczesnoszkolnej.

Sukcesy uczniów z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie

Sukcesy uczniów z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie

Uczniowie ZS w Skrzydlowie chętnie biorą udział w różnego typu konkursach odnosząc w nich mniejsze i większe sukcesy. Miło nam podzielić się radością z kolejnych osiągnięć naszych podopiecznych.

W zorganizowanym przez GOK w Kłomnicach Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną i Koszyczek Wielkanocny uczennice klasy IV - Dominika Juchnik i klasy V - Zuzanna Juchnik otrzymały I nagrodę. Uczennica klasy VI Milena Chelińska oraz uczeń klasy II gimnazjum Fabian Bugaj zdobyli wyróżnienie.

Daria Dziubek z klasy III gimnazjum została wyróżniona w Powiatowym Konkursie Najpiękniejsza Palma Wielkanocna zorganizowanym we Wrzosowej.

Uczeń klasy VI Jakub Szymczak zajął III miejsce w Gminnym Konkursie z języka angielskiego „My First English Exam” przygotowanym przez nauczycieli ZS w Garnku.

Wielki sukces odniosła uczennica klasy II gimnazjum Karolina Bajor, która została nominowana do finału XXV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca Majowa Nutka.

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Nauczyciele ZS w Skrzydlowie

NOWI CZYTELNICY

NOWI CZYTELNICY

     Pasowanie najmłodszych uczniów szkoły podstawowej na czytelników jest co roku ważnym wydarzeniem w życiu biblioteki. W tym roku miało ono miejsce 17 marca. W poczet czytelników zostało włączonych 20 uczniów klasy. Pasowanie na czytelnika zostało poprzedzone zajęciami w bibliotece, podczas których uczniowie poznali jej zbiory, dowiedzieli się,  w jaki sposób będą z niej korzystać, zapoznali się z regulaminem, wysłuchali próśb książek odnośnie ich poszanowania.

     Uroczystość pasowania odbyła się z udziałem p.o. dyrektor szkoły O. Gonery i wychowawcy klasy p. E. Złotorowicz. Uczniowie klasy IV przygotowali na tę okazję inscenizacje wierszy: „Abecadło” J. Tuwima oraz „Na straganie” i „Kwoka” J. Brzechwy. Głównym punktem uroczystości było złożenie przez uczniów ślubowania, w którym zapewnili, że będą dobrymi czytelnikami odnoszącymi się z szacunkiem do książek oraz moment pasowania, który potwierdził przyjęcie ich do grona czytelników biblioteki szkolnej.

     Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek i wypożyczyli swoje pierwsze książki.


Autor: Alina Błaszczyk

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasza szkoła realizuje w tym roku szkolnym zadania       

     wynikające z rządowego programu „Książki naszych marzeń”.   

 

     W grudniu bibliotekarz zakupił 92 egzemplarze książek na kwotę 1625,00 zł, które od początku stycznia cieszą się wielkim powodzeniem wśród uczniów. W ramach realizacji programu biblioteka podjęła szereg działań, których celem jest promocja i upowszechnienie czytelnictwa wśród uczniów oraz podniesienie jego jakości. Bibliotekarz podjął także współpracę z rodzicami, zachęcając ich do głośnego czytania dzieciom.

      W okresie od marca do maja odbędą się konkursy, akcje czytelnicze, kiermasze książek, wystawy.  Uczniowie wszystkich klas będą realizować projekty edukacyjne związane z książką: klasa 1 – „W świecie baśni”, klasa 2 – „W świecie baśni i legend”, klasa 3 – „Kochamy zwierzęta”, klasa 4 – „Savoir – vivre z Kuba i Bubą”, klasa 5 – „Szczęśliwy ten kto jest przyjacielem i ma przyjaciela”, klasa 6 – „Apetyczne książki”, a w gimnazjum: klasa 1 „przyłapani na czytaniu”, klasa 2 „Książki dzieciństwa naszych rodziców i dziadków”, klasa 3 „Złote myśli o książkach”. Zwieńczeniem wszystkich działań będą prezentacje projektów w czasie obchodów Tygodnia Bibliotek w dniach od 8 do 15 maja.

 

Autor: Alina Błaszczyk

Obchody Narodowego Dnia Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Zespole Szkół w Skrzydlowie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Zespole Szkół w Skrzydlowie

     W tym roku w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie w sposób szczególnie uroczysty uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody tego święta składały się z kilku działań.

     Dnia 1 marca w szkole odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie zapoznali losy osób, którzy nie pogodzili się z podporządkowaniem Polski ZSRR po II wojnie światowej oraz walczyli ze sowieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Wielu z nich za swoja patriotyczną działalność poniosło śmierć. Zostali zamordowani podczas okrutnych śledztw lub też skazani na śmierć podczas procesów niewiele mających wspólnego z praworządnością. Oskarżano ich między innymi o zdradę i współpracę z hitlerowcami. Przypomnienie prawdy o nich jest ważne, gdyż przez wiele lat skazywano ich na zapomnienie lub kłamliwie budowano wokół nich czarną legendę.

     Aby ukazać prawdę o tych bohaterskich postaciach uczniowie klasy I gimnazjum przygotowali wystawę, z którą na korytarzu szkolnym mogli zapoznać się nie tylko uczniowie, ale również wszystkie odwiedzające naszą szkołę osoby.

     W celu przybliżenia problematyki „Żołnierzy Wyklętych”, nazywanych też Żołnierzami Niezłomnymi, którzy działali w regionie częstochowskim i radomszczańskim, uczniowie gimnazjum na godzinach z wychowawcą zapoznali się z prezentacją multimedialną poświęconą temu tematowi.

     Zwieńczeniem wyżej wymienionych działań był szkolny konkurs wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych”, w których wzięli udział zainteresowani uczniowie. Zwycięzcy otrzymali nagrody nawiązujące charakterem do tematu konkursu.

     Na zakończenie warto dodać, że w organizację obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zaangażowało się wielu uczniów naszej szkoły, dla których postacie Żołnierzy Niezłomnych są bardzo ważne.

 

Autor: Jarosław Poroszewski

Szachy w Zespole Szkół w Skrzydlowie

Szachy w Zespole Szkół w Skrzydlowie

Autor: Katarzyna Wiewióra

„Szachy są kamieniem węgielnym inteligencji.”

Johann Wolfgang Goethe

               

     Szachy pojawiły się na świecie blisko 1,5 tys. lat temu w Indiach. Gra w szachy jest specyficznym rodzajem sportu, ponieważ bawić się w nie może właściwie każdy, a na naukę nigdy nie jest za późno. Królewska gra wykształca u dziecka wiele potrzebnych umiejętności. Po pierwsze szachy uczą i doskonalą logiczne myślenie. Każdy ruch pociąga za sobą określone konsekwencje dla grającego. Drugą umiejętnością, którą u dzieci można rozwijać poprzez grę w szachy jest racjonalne planowanie, wyobraźnia przestrzenna i działanie strategiczne, gdyż ruchy graczy obejmują całą szachownicę a jednym posunięciem można zneutralizować atak przeciwnika lub samemu stworzyć sobie szansę na wygraną. Niestety szachy to twarda szkoła życia. Tutaj każdy najmniejszy błąd może być bezwzględnie wykorzystany. Poprzez grę w szachy można również doskonalić u młodych ludzi cechy charakteru: cierpliwość, pracowitość, systematyczność i konsekwencję.

      Nauczyciele ZS w Skrzydlowie od wielu lat propagują wśród uczniów królewską grę a na zajęcia szachowe uczęszcza coraz większa liczba miłośników szachów. Cieszy szczególnie fakt, iż coraz młodsze dzieci zaczynają pasjonować się tą grą. Szczególnie duże zasługi dla popularyzowania szachów wśród młodzieży naszej szkoły ma dwóch uczniów: Dawid Topolski z klasy III gimnazjum i Jan Fabrykowski z klasy IV.

      Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieciom i młodzieży 10 marca w szkole zorganizowano Powiatowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział ponad 60 uczniów. Rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Doradztwo zawodowe w Zespole Szkół w Skrzydlowie spotkanie z pracownikami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej

Doradztwo zawodowe w Zespole Szkół w Skrzydlowie  spotkanie z pracownikami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej

     Młody człowiek kończący gimnazjum staje przed trudnym wyborem dotyczącym przyszłości – jaką szkołę powinienem wybrać? Jaki zawód zapewni mi w przyszłości dobrą i ciekawa pracę oraz możliwość rozwoju. W szkole systematycznie prowadzone są zajęcia z zakresu preorientacji, jednak niełatwo jest się odnaleźć w szerokiej ofercie szkół ponadgimnazjalnych, które proponują młodzieży kształcenie w coraz to nowych zawodach i kierunkach. Młodzi ludzie zarzucani są propozycjami, ulotkami, plakatami i czują się coraz bardziej przytłoczeni sytuacją wyboru szkoły. Nie pomaga też fakt, że młody, piętnasto- czy szesnastoletni człowiek, nie zawsze świadomy jest swoich mocnych i słabych stron, nie zawsze potrafią sprecyzować swoje zainteresowania, które zresztą mogą się jeszcze dość często zmieniać. Również rodzice gubią się w gąszczu informacji i mogą mieć problem z udzieleniem dziecku wsparcia w zakresie wyboru szkoły. Czasem trudno znaleźć po prostu czas na wyjazd do miasta i szukanie tam pomocy.

POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY W SKRZYDLOWIE

POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY W SKRZYDLOWIE

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów z terenu powiatu częstochowskiego na Powiatowy Turniej Szachowy, który odbędzie się 10 marca 2016 roku w Zespole Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie.

Szczegóły turnieju w załączniku regulaminu turnieju.

II POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY WIOSENNE KWIATY

II POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY WIOSENNE KWIATY

 Nauczyciele z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie serdecznie zapraszają dzieci i młodzież niepełnosprawną z powiatu częstochowskiego do udziału w II Powiatowym Konkursie Plastycznym "WIOSENNE KWIATY".

 

Patronat nad konkursem objęła pani  Poseł na Sejm RP VIII kadencji - Lidia Burzyńska


Celem konkursu jest:

- rozwijanie wyobraźni twórczej poprzez ekspresję plastyczną;

- rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dziecka;

- rozwijanie sprawności manualnej.

 

 Prace konkursowe należy składać do 15 kwietnia 2016 r. do Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie.

 

(Regulamin oraz karta zgłoszenia do konkursu)

Czytajmy dzieciom LIST OTWARTY PANI IRENY KOŹMIŃSKIEJ DO RODZICÓW

Czytajmy dzieciom  LIST OTWARTY PANI IRENY KOŹMIŃSKIEJ DO RODZICÓW

"Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość..."

 

Drodzy Rodzice

     Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa  i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie    we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia?     

Wiele zależy od nas, rodziców. 

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność 
i przewodnictwo - rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia  w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
 

 

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

 

Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie - bo i skąd miałoby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

11 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne, na które zaprosiliśmy dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców.

Na początek uczniowie klas młodszych zaprezentowali dwa przedstawienia teatralne na motywach baśni. Później wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach integrujących oraz warsztatach plastycznych. Goście zwiedzili też szkołę, oglądając wyposażenie i wystrój klasopracowni. W czasie poczęstunku przy ciastku i herbatce rodzice mieli okazję porozmawiać z p.o. dyrektor szkoły oraz nauczycielami na temat oferty szkoły oraz wymienić się spostrzeżeniami. Dla dzieci była to natomiast okazja do bliższego poznania się.

Chociaż spotkanie miało na celu prezentację szkoły jako miejsca przyjaznego dzieciom niepełnosprawnym, to jednocześnie dało możliwość naszym uczniom aktywnego spędzenia wolnego czasu i nawiązania nowych znajomości.

Wygenerowano w sekund: 0.20
2,538,230 unikalnych wizyt