O szkole
Patron
Oferta Szkoły
Hymn Szkoły
Grono Pedagogiczne
Rada Rodziców
Uczniowie
Świetlica
Samorząd Szkolny
Galeria zdjęć i filmów
Dla Ucznia
Dzwonki
Plan Zajęć
Koła Zainteresowań
Organizacje
Wolne Dni
Konkursy
Realizowane projekty
Podręczniki
Egzaminy 8
Doradztwo zawodowe
Rekrutacja
<>
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I SP (dokumenty)
Wizja Szkoły
Misja
Dla Rodzica
Informacje o Szkole
Skrzydlów
ul. Główna 6a
42-270 Kłomnice
telefon:
34 328 -16 -70
e-mail:
zs_skrzydlow @ o2.pl
IOD
mgr inż. Zenon Kubat
kontakt:
zkido@onet.pl
RODO Klauzula
Gmina
PROJEKT
WYBIERAM SZKOŁĘ
FUNDACJA
Kuratorium Katowice
Deklaracja zgodności strony www
Deklaracja dostępności
Deklaracja o dostępności GUS
Logowanie
Krakowskie spotkania z kulturą
Dobiega końca realizacja projektu „Na skrzydłach kultury”. Ostatnim miejscem na szlaku spotkań z kulturą był Kraków. W sobotę, 8 listopada uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami wzięli udział w niesamowitym wyjeździe. Chociaż deszczowy ranek nie wróżył dobrej pogody, pełni nadziei wyruszyliśmy do grodu Kraka.
Naszym przewodnikiem była pani Róża Klijanowicz. Zaraz po przywitaniu, nauczyła uczniów „odczarowywać” pogodę. Dzięki temu prawie nie padało i mogliśmy rozpocząć naszą wędrówkę. Nadwiślańskim bulwarem dotarliśmy do pomnika Smoka Wawelskiego. Tam uczniowie poznali najstarsze dzieje Krakowa oraz historię legendarnego smoka. Następnie udaliśmy się na Wawelskie Wzgórze. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii Wawelu i jego zabytkach. Zwiedziliśmy wnętrze katedry. Słuchając opowieści o świętych i królach, przyglądaliśmy się wspaniałemu ołtarzowi, na którym umieszczona jest srebrna trumna-relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława. Widzieliśmy kamienne nagrobki polskich królów i liczne kaplice. Byliśmy też w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie w przedsionku znajduje się sarkofag, w którym pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską, a w głębi znajduje się metalowa trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego.
XVIII Rajd Parasolowy w Witkowicach
Szkolne koło turystyczno - regionalne PTTK "Wędrowniczek" zaprasza chętne osoby do udziału w XVIII Rajdzie Parasolowym w Witkowicach.
Rajd odbędzie się w dniu 22 listopada 2014 r. niezależnie od warunków atmosferycznych a meta zlokalizowana będzie w budynku Zespołu Szkół w Witkowicach i będzie czynna w godz. 12. 00 – 14. 00.
Opiekunowie naszego koła prowadzić będą tursytów na trasie Huby (start godz. 9.00) - Adamów- Niwi - Witkowice (dł. około 8 km) .
Zapisy chętnych osób będą prowadzone przez p. Patrycję Burzyńską i Annę Kowalik do 18 listopada 2014r. (wtorek).
Wpisowe wynosi 9 zł (płatne do wtorku 18.11).
Wszystkie szczegóły odnośnie tras rajdu oraz imprezy zawiera poniższy regulamin.
Strzelnica w Zespole Szkół w Skrzydlowie już działa
Od 6 listopada 2014 r. działa na terenie Zespołu Szkół w Skrzydlowie strzelnica sportowa. Nad uczniami biorącymi udział
w zajęciach opiekę sprawuje p. Jarosław Poroszewski, posiadający niezbędne uprawnienia instruktorskie.
Uczniowie naszej szkoły od dawna już brali udział w zajęciach strzeleckich organizowanych w Kłomnicach. Zwrócili się oni do Pani Dyrektor z prośbą o zorganizowanie takich zajęć na miejscu. Pani Dyrektor z gronem pedagogicznym przychyliła się do prośby uczniów. Realizacja zadania uzależniona była od możliwości pozyskania funduszy na ten cel. Na szczęście Rada Rodziców okazała przychylność i wyasygnowała potrzebną, wcale niebagatelną, kwotę – 1825,81 złotych.
Chcemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, a szczególnie zarządowi Rady Rodziców, za wyjście naprzeciw potrzebom młodzieży. Dzięki Państwa pomocy uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość łatwiejszego realizowania swoich pasji.
Zdajemy sobie sprawę, że fundusze, jakimi Państwo dysponujecie, są ograniczone, więc tym większą czujemy wdzięczność.
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
7 listopada odbył się w szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawczyni przygotowali z tej okazji program artystyczny, w którym przypomnieli czasy od utraty niepodległości przez Polskę w 1795 roku, aż do jej odzyskania w roku 1918. W swoim wystąpieniu nie tylko przedstawili najważniejsze fakty historyczne, ale podkreślili także rangę symboli narodowych oraz pojmowania patriotyzmu w czasach współczesnych. Na zakończenie wystąpili członkowie szkolnego chóru pod kierunkiem p. Sylwii Baszyńskiej, którzy wykonali pieśni patriotyczne, będące muzyczną ilustracją treści poruszanych w programie.
Kulturalna Częstochowa
Wyjazdem do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w dn. 5 listopada zakończyła się realizacja projektu
„Na skrzydłach kultury”.
Przed spektaklem gimnazjaliści pod opieką nauczycieli przeszli na plac Biegańskiego, gdzie zapoznali się z historią jednego z najciekawszych kościołów w Częstochowie – kościoła pw. św. Jakuba. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali niezwykłej historii świątyni, związanej z historią Częstochowy. Krótko zapoznali się z historią powstania najważniejszej częstochowskiej alei. Podziwiali także mural zdobiący ścianę budynku przy ul. Kilińskiego.
Po tym krótkim historycznym spacerze uczniowie gimnazjum przeszli do teatru, gdzie obejrzeli brawurowo zagrany spektakl pt. „Moralność pani Dulskiej”. Postawy kołtuńskiej rodziny z początków XX wieku zabrzmiały wyjątkowo aktualnie. W dużej mierze jest to zasługa ciekawej inscenizacji. Pani reżyser nie siliła się na krzykliwe chwyty, lecz pozwoliła, by tekst sztuki mówił sam za siebie.
GMINNY KONKURS WOKALNY PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
I. Organizatorzy:
Organizatorem Konkursu Wokalnego „Patriotycznie” jest Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie pod honorowym patronatem Radnej Powiatu Częstochowskiego i dyrektora Zespołu Szkól w Skrzydlowie pani Lidii Burzyńskiej.
Konkurs odbędzie się w jednym etapie.
II. Cele konkursu:
- Zakorzenianie patriotyzmu
- Samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji oraz sprawdzenia siebie
- Poszukiwanie osób uzdolnionych i promowanie młodych talentów
- Popularyzacja śpiewania wśród dzieci, młodzieży
Konkurs plastyczny PANI JESIEŃ
22 października w Szkole Podstawowej w Witkowicach odbył się Gminny Konkurs Plastyczny "Pani Jesień".
Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy o tematyce jesiennej, w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania darów jesieni.
Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. W konkursie brały udział dzieci z klas I- III.
Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, formę i ilość włożonej pracy.
Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział 3 dziewczynki: Amelia Skibińska (z klasy I), Natalia Pryc (z kl. II) i Natalia Skibińska (z kl. III).
Natalia Skibińska z klasy III zajęła 3 miejsce.
Wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy i drobne upominki.
Historia polskiej motoryzacji z panem Janem Ferencem
20 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność spotkać się z panem Janem Ferencem z Borowna – założycielem Muzeum Polskich Jednośladów z okresu PRL-u. Motocykle to życiowa pasja pana Jana.W swojej kolekcji ma sześćdziesiąt motocykli i motorowerów wyprodukowanych w Polsce po 1945 roku. „W mojej kolekcji jest ponad 80% wszystkich wyprodukowanych po wojnie w Polsce modeli – mówił dzieciom Jan Ferenc.”Pan Jan dużo opowiadał o historii polskiej motoryzacji, o latach powojennych, kiedy polskie zakłady stały się czołowymi producentami motocykli w Europie, o kultowym dla pokoleń Polaków motocyklu Junak, czy o pierwszym polskim skuterze Osa.Uczniowie mogli oglądać foldery prezentujące motocykle z kolekcji, które obecnie znajdują się w bibliotece szkolnej.
Nasz gość zapraszał do obejrzenia kolekcji w muzeum w Borownie, przy ul. Wolności 51. „Te motocykle to kawałek polskiej historii, o której chciałbym opowiadać przede wszystkim młodym ludziom” – podkreśla Ferenc.
Bezpieczne wycieczki i spacery
Bardzo dobrą okazją do rozwijania ciekawości u dzieci są spacery i wycieczki. To okazja do obserwacji świata ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy oraz zjawisk przyrodniczych.
Aby poprawić widoczność uczniów wychodzących codziennie na spacer, a przez to ich bezpieczeństwo, które jest najważniejsze, dyrektor szkoły - dzięki hojności firmy PZU - udało się zakupić kamizelki odblaskowe. Zatem spacery i wycieczki naszych milusińskich są teraz nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne.
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole dbamy o bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach realizacji tych działań zaprosiliśmy do szkoły st. sierż. Bogumiła Trejtowicza - policjanta Komendy Policji w Kłomnicach, który 16 października spotkał się z uczniami.
Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki, w którym uczestniczyli:
- uczniowie z klas IV – VI szkoły podstawowej
- uczniowie z klas I – III gimnazjum
- uczniowiez klas I – III szkoły podstawowej.
Uczniomz klasIV - VI funkcjonariusz przekazał wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa:
- w ruchu drogowym
- w drodze do i ze szkoły
- w Internecie
- w kontaktach z obcymi
- podczas zabawy.
TAJEMNICZY OGRÓD i nie tylko
Drugi wyjazd uczniów klas IV – VI w ramach projektu „Na skrzydłach kultury” realizowanego przez fundację „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat” miał miejsce w piękny jesienny dzień 8 października. Tym razem naszym celem był Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Uczniowie z dużą przyjemnością obejrzeli spektakl „Tajemniczy ogród” zrealizowany na podstawie znanej powieści Frances Hodgson Burnett. Młodsi poznali historie bohaterów i tajemnice kryjące się w mrocznym domu w Misselthwaite oraz w ogrodzie, do którego nikt nie miał wstępu przez 10 lat. Szóstoklasiści mieli okazję porównać powieść z jej sceniczną realizacją. Wszyscy przekonali się jaką rolę w teatrze odgrywa gra aktorska, scenografia, choreografia, operowanie światłem, efekty dźwiękowe, muzyka i piosenki. Po wyjściu z przedstawienia brzmiał wszystkim w uszach przewijający się w spektaklu refren piosenki Misselthwaite, Misselthwaite.