O szkole
Patron
Oferta Szkoły
Hymn Szkoły
Grono Pedagogiczne
Rada Rodziców
Uczniowie
Świetlica
Samorząd Szkolny
Galeria zdjęć i filmów
Dla Ucznia
Dzwonki
Plan Zajęć
Koła Zainteresowań
Organizacje
Wolne Dni
Konkursy
Realizowane projekty
Podręczniki
Egzaminy 8
Doradztwo zawodowe
Rekrutacja
<>
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I SP (dokumenty)
Wizja Szkoły
Misja
Dla Rodzica
Informacje o Szkole
Skrzydlów
ul. Główna 6a
42-270 Kłomnice
telefon:
34 328 -16 -70
e-mail:
zs_skrzydlow @ o2.pl
IOD
mgr inż. Zenon Kubat
kontakt:
zkido@onet.pl
RODO Klauzula
Gmina
PROJEKT
WYBIERAM SZKOŁĘ
FUNDACJA
Kuratorium Katowice
Deklaracja zgodności strony www
Deklaracja dostępności
Deklaracja o dostępności GUS
Logowanie
Zebranie z rodzicami
Majowe święta
Poniedziałek 30 kwietnia rozpoczął się w szkole uroczystym apelem, podczas którego uczniowie klasy VI zaprezentowali część artystyczną poświęconą 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Młodszym koleżankom i kolegom opowiedzieli, a starszym przypomnieli, w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia tej bardzo postępowej, jak na tamte czasy, ustawy rządowej. Dodajmy, że była to pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie i druga w świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Chociaż obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, to pomagała kolejnym pokoleniom podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Po II wojnie światowej świętowanie w tym dniu stało się zabronione. Powrót nastąpił dopiero po zmianie ustroju i od 1990 roku wróciło do kalendarza jako jedno z bardziej uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Jest to tylko jedno z trzech majowych świąt bowiem 1 maja przypada Święto Pracy, które jest jednocześnie Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Z kolei 2 maja obchodzimy najmłodsze majowe święto, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP.
Świętujmy więc i pamiętajmy, że wyrazem naszego szacunku dla Polski jest wywieszenie w tych dniach flagi, która jest jednym z naszych symboli narodowych.
Zbiórka zakrętek plastikowych
W I półroczu r. szk. 2011/2012 Samorząd Uczniowski kontynuował rozpoczętą w ubiegłym roku szkolnym zbiórkę plastikowych zakrętek. Do udziału w tej zbiórce mobilizowały dwa fakty: po pierwsze miała ona charakter konkursowy, a po drugie szczytny był jej cel. Zakrętki zbieraliśmy, aby pomóc w sfinansowaniu turnusu rehabilitacyjnego dla Elwirki Bareły – 6 letniej dziewczynki z terenu naszej gminy, która choruje na Zespół Retta.
Możemy być dumni, że tylu naszych uczniów włączyło się w te akcję.
Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób pomożemy Elwirce w dalszej rehabilitacji.
Dzień Samorządności 2012
30 kwietnia był nietypowym dniem dla społeczności szkolnej, tzw. „Dniem Samorządności”. Po uzyskaniu zgody Pani Dyrektor i Rady Pedagogicznej na kilka godzin przejęliśmy „władzę” w naszej szkole.
Poszczególnych nauczycieli zastępowali następujący uczniowie :
- p. dyr. Lidię Burzyńską – Paulina Hofman z kl. IIIG
- p. Alinę Błaszczyk - Patrycja Ociepa z kl. IG
- p. Patrycję Burzyńską – Monika Bajor z kl. IG
- p. Annę Chmielarz – Klaudia Pluta z kl. IIG
- p. Annę Witkowską – Ola Chojnacka z kl. IG
- p. Monikę Chmielarz – Martyna Pruban z kl. IIG
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym wyjątkowym dniu częściej niż zwykle zastanawiamy się nad losem Ziemi i jej przyszłością.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przebiegały pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".
W naszej szkole odbył się z tej okazji uroczysty apel. Inscenizację o tematyce ekologicznej przygotowali uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem opiekunów SK LOP. Skierowane do nas prośby Ziemi pozwolą nam bardziej zrozumieć konieczność ochrony środowiska naturalnego i weryfikacji własnych nawyków. Uczniowie klasy I i III gimnazjum zaprezentowali piosenki o naszej planecie.
Podsumowaniem omawianej tematyki było obejrzenie przez uczniów klas III – VI prezentacji multimedialnej ,, Kwaśne deszcze”. Gimnazjaliści mogli obejrzeć także prezentacje: ,,Dziura ozonowa”,
,,Efekt cieplarniany”.
Wojewódzki Konkurs dla uczniów klas III na ilustrowany Kodeks Króla Maciusia Pierwszego
W ramach obchodów ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Śląski Kurator Oświaty ogłosił konkurs na ilustrowany ,,Kodeks Króla Maciusia Pierwszego’’ adresowany do uczniów klas III szkół podstawowych.
Podczas przeprowadzonych zajęć została przybliżona uczniom sylwetka Janusza Korczaka jako pierwszego nieinstytucjonalnego Rzecznika Praw Dziecka. Trzecioklasiści poznając fragmenty książki Janusza Korczaka pt. ,,Król Maciuś Pierwszy’’, mogli się przekonać, że każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje, a reformowanie świata jest zadaniem pięknym, koniecznym, ale także żmudnym i niewdzięcznym.
Ważne informacje dla uczniów klasy III gimnazjum
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. |
Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała dzisiaj (20 stycznia) rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Rozporządzenie to zostało przekazane do podpisu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrem Środowiska. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2012 r. Nowe rozporządzenie to kolejny etap wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, której głównym celem jest poprawa efektów kształcenia. Nowa podstawa programowa dla klas IV-VI szkoły podstawowej (II etap edukacyjny) i dla szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, zacznie obowiązywać od 1 września 2012 r. i będzie wdrażana sukcesywnie począwszy od klasy IV szkoły podstawowej i klas I wymienionych szkół ponadgimnazjalnych. |
Ważne informacje dla uczniów klasy III gimnazjum
Nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego
Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, podpisała 23 grudnia 2011 r. rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Rozporządzenie jest częścią zmian systemu kształcenia zawodowego, które mają poprawić jakość kształcenia zawodowego, uelastycznić i dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.
Nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego wskazuje:
1) zawody, w których kształcenie jest prowadzone w szkołach
2) typy szkół ponadgimnazjalnych, w których może odbywać się kształcenie w danym zawodzie, tj. trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową dla młodzieży, czteroletnie technikum dla młodzieży oraz szkołę policealną,
3) kwalifikacje wyodrębnione w zawodach, których kształcenie może być prowadzone na kwalifikacyjnych kursach zawodowych;
4) zawody, w których nie wyodrębnia się kwalifikacji (zawody szkolnictwa artystycznego);
5) wnioskodawców - ministrów, na wniosek których wprowadzono zawody do klasyfikacji;
6) obszary kształcenia, do których są przypisane poszczególne zawody wpisane do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
WOJEWÓDZKI KONKURS INFORMATYCZNO - HUMANISTYCZNY z okazji roku Janusza Korczaka
Z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2012 rokiem Janusza Korczaka organizowany jest WOJEWÓDZKI KONKURSU INFORMATYCZNO-HUMANISTYCZNY
„Nie ma dzieci. Są ludzie.”
/J. Korczak./
pt. „PRAWA DZIECKA I ICH PRZESTRZEGANIE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE”. Konkurs kierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kategorii:
– GRAFIKA KOMPUTEROWA,
- PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
- FILM.
Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2012 roku. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania sie z regulaminem konkursu (regulamin).
Oświadczenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego
Uprzejmie informuję, że na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej zamieszczone zostało oświadczenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego, które skierowane jest do wszystkich zainteresowanych środowisk, a przede wszystkim do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców.
Zapraszamy zainteresowanych o zapozanie się z powyższym pismem (klikni na link)
Kwadrans z kulturą - DBAJ O ZDROWIE I HIGIENĘ
2 kwietnia 2012 r. odbył się Kwadrans z kulturą ,,Dbaj o zdrowie i higienę” przygotowany przez uczniów klasy III. Podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z higieną jamy ustnej, zdrowym odżywianiem, gimnastykowaniem się i ruchem na świeżym powietrzu. Humorystyczna inscenizacja, w której brali udział: wróżka, mama, Piotruś, zajączek, kot i wiewiórka, przybliżyła uczniom naszej szkoły zasady, jak powinni postępować, aby nie być chorymi. Maluchy mogły wykazać się swoją wiedzą na temat higieny, odpowiadając na zagadki. Fragmenty inscenizacji były przeplatane piosenkami o zdrowiu, śpiewanymi przez uczniów.
Na pewno wszyscy dobrze zapamiętają rady, że należy również dbać o swój wygląd, żeby się za siebie nie wstydzić i być zdrowym.