Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie

Informacje o Szkole

Adres:
Skrzydlów
ul. Główna 6a
42-270 Kłomnice

telefon:
34 328 -16 -70

e-mail:
zs_skrzydlow @ o2.pl

IOD

Inspektor Ochrony Danych
mgr inż. Zenon Kubat
kontakt:
zkido@onet.pl

RODO Klauzula

Facebook

Gmina

PROJEKT

WYBIERAM SZKOŁĘ

FUNDACJA

Kuratorium Katowice

Deklaracja zgodności strony www

Deklaracja dostępności

Deklaracja o dostępności GUS

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Z wizytą w Warszawie

Wycieczki

     12 maja uczniowie klasy III gimnazjum z opiekunami p. Beatą Plutą oraz ks. Zbigniewem Zalejskim wzięli udział w wycieczce do stolicy. W wyjeździe tym brali również udział laureaci powiatowego konkursu z języka polskiego zorganizowanego przez Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku . Wycieczka została ufundowana przez poseł na Sejm RP Lidię Burzyńską – byłą dyrektor Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie, która objęła również patronat nad konkursem, w którym ta wycieczka była nagrodą główną.

     Pierwszym punktem było zwiedzanie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Przed wejściem   do budynku przywitała nas poseł Lidia Burzyńska. Po przejściu przez bramki, skierowaliśmy się do  holu głównego, w którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz gablota z laskami marszałkowskimi. Obejrzeliśmy także makietę wszystkich zabudowań sejmowych a następnie udaliśmy się  do sali, gdzie przewodnik z kancelarii sejmowej opowiedział nam wiele  ciekawych faktów z historii Sejmu oraz o zasadach współczesnego funkcjonowania polskiego parlamentaryzmu. Największą atrakcją było wejście na główną salą obrad – niestety tylko na galerię dla publiczności, gdyż na sali obradowali posłowie. Mieliśmy okazję przysłuchiwać się pytaniom zadawanym przez posłów i odpowiedziom udzielanym przez przedstawicieli rządu. Nawet jeśli ktoś nie interesuje się polityką, to Sejm RP jest miejscem, które warto odwiedzić.

    Po wyjściu z Sejmu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie jest to typowe muzeum, lecz miejsce pamięci narodowej o Powstaniu Warszawskim  i o ludziach, którzy w nim uczestniczyli, którzy je wspierali i którzy byli tylko obserwatorami. Poświęcone jest tym, którzy walczyli i ginęli, zarówno żołnierzom jak i  ludności cywilnej.
      Wnętrza muzeum to również niezwykły klimat tamtych dni. Sale w swoim wystroju przypominają ulice miasta z czasów powstania: na ścianach wiszą obwieszczenia, z głośników słychać odgłosy walczącej Warszawy. Są też ogromne zbiory zdjęć Warszawy, filmów, przeróżnych pamiątek z tamtego okresu. Ogromne wrażenie robią  dziesiątki listów z czasów powstania, w których ludzie piszą, że żyją, że są cali i zdrowi oraz pytają o rodzinę, przyjaciół, z którymi wojna ich rozdzieliła.

     Duże wrażenie robi przejście w ciemnościach repliką kanałów, jakimi uciekali powstańcy. Ciekawym pomysłem muzeum jest swego rodzaju podróż w czasie. Co jakiś czas natykamy się na kartki z kalendarza, opisujące kolejne wydarzenia z  Powstania Warszawskiego. Zwieńczeniem wizyty była wstrząsająca pięciominutowa projekcja dokumentalna w technologii 3D ukazująca obraz stolicy zrównanej z ziemią po upadku powstania.

    Pobyt w muzeum był nie tylko ciekawą lekcją historii, ale także dużym przeżyciem dla wielu uczestników wycieczki. Serdecznie dziękujemy pani poseł Lidii Burzyńskiej za ufundowanie wspaniałego wyjazdu oraz możliwość poznania dwóch bardzo ważnych miejsc na mapie stolicy. Zarówno pobyt w Sejmie RP jak i w Muzeum Powstania Warszawskiego na długo zostanie w naszej pamięci. DZIĘKUJEMY!

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.06
2,150,118 unikalnych wizyt