Debata: "Nasze dzieci w XXI wieku - Cyberprzemoc"
Dodane przez AdminP dnia Grudnia 16 2011 00:00:00

Rodzicu, czy wiesz co Twoje dziecko robi w Sieci?

           

     Telefon komórkowy i komputer z dostępem do Internetu – wynalazki tak potrzebne człowiekowi XXI wieku, ale także główne narzędzia nowej fali przemocy wśród dzieci i młodzieży. Rozwój technologii przyczynił się również do obniżenia progu wieku osób stosujących i narażonych na wirtualne niebezpieczeństwa. Od pewnego czasu w telewizji, prasie czy w Internecie obserwowane są niepokojące doniesienia o zjawisku noszącym nazwę Cyberprzemocy.


Treść rozszerzona

 

Rodzicu, czy wiesz co Twoje dziecko robi w Sieci?

           

     Telefon komórkowy i komputer z dostępem do Internetu – wynalazki tak potrzebne człowiekowi XXI wieku, ale także główne narzędzia nowej fali przemocy wśród dzieci i młodzieży. Rozwój technologii przyczynił się również do obniżenia progu wieku osób stosujących i narażonych na wirtualne niebezpieczeństwa. Od pewnego czasu w telewizji, prasie czy w Internecie obserwowane są niepokojące doniesienia o zjawisku noszącym nazwę Cyberprzemocy.

     Cyberprzemoc to bardzo delikatny temat, ponieważ ten rodzaj przemocy wygląda nieraz niewinnie, ale jego szkody są ogromne. Zjawisko to dotyczy nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci i młodzieży z gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Statystyki wskazują, że w Polsce doświadcza go ponad połowa młodych ludzi.

     Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:  

- wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,

- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,

- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,

- podszywanie się pod kogoś w Sieci.

Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki i dostępności do Internetu, przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały docierają w krótkim czasie do ogromnej ilości osób, jako kopie na wielu komputerach, pozostają na zawsze.

     Mają na uwadze dobro naszych podopiecznych,  w dniu 15 grudnia 2011 roku o godzinie 17.00  w Zespole Szkół im. K. Makuszyńskiego w Skrzydlowie pod hasłem „Twoje dziecko w XXI wieku” odbyła się debata pt. „Bezpieczeństwo w sieci: Cyberprzemoc”.

     W spotkaniu wzięli udział rodzice, nauczyciele oraz uczniowie naszego zespołu. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie.

Do debaty zaprosiliśmy rodziców, gdyż to właśnie w domu rodzinnym pojawiają się dla dzieci wszystkie pierwsze wzorce zachowania, to w domu dzieci spędzają najwięcej czasu w Internecie.

     Debatę szkolną prowadziły p. P. Burzyńska oraz pedagog p. Róża Jurczyk.

Na początku debaty dyrektor szkoły Lidia Burzyńska bardzo serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych.     We wstępie do debaty p. dyrektor przedstawiła niepokojące informacje jakie napływają z mediów związane ze  zbyt długim i niekontrolowanym korzystaniem przez dzieci z Internetu ora zagrożeń jakie za sobą niesie.

     Następnie uczestnicy debaty zostali podzieleni na dwie grupy, które miały określić zalety i wady (niebezpieczeństwa) korzystania z Internetu przez dzieci. Uczniowie tworzyli pierwszą grupę, rodzice drugą. Dzieci i ich opiekunowie ochoczo wzięli się do pracy.

     Po tym zadaniu został wyświetlony spot kampanii „ Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”, który miał zwrócić uwagę na tak ważną kwestię jak internetowe relacje dziecko-dorosły. Przedstawiona została również prezentacja na temat Cyberprzemocy, która była kompendium wiedzy na temat: charakterystyki i psychologicznych  aspektów tego zjawiska,  sposobu reagowania oraz odpowiedzialności prawnej młodych ludzi.

     Następnym punktem była prezentacja i omówienie wypracowanych podczas debaty wad i zalet korzystania z Internetu przez dzieci. 

     Nasze dzieci, mimo posiadanej wiedzy o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu, często im ulegają. W walce przeciw Cyberprzemocy przede wszystkim powinni włączyć się rodzice. Na początek powinni obserwować i znać środowisko i prawa cyfrowego świata. Częste rozmowy  z dzieckiem, kontrolowanie stron odwiedzanych przez dzieci oraz czasu korzystania z telefonów i komputera, czy umieszczenie komputera w centralnym pokoju w domu mogłoby zmniejszyć ryzyko ataku ze strony innych internautów, czy samego użytkownika.
       Dzieci za zwyczaj nie uświadamiają sobie jak krzywdzące mogą być działania podejmowane on-line, a ofiary Cyberprzemocy pozostawione sam na sam z problemem często nie potrafią sobie z nim poradzić. Dlatego bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu Cyberprzemocy pełni najbliższe otoczenie dziecka – rodzina i szkoła.

Uważamy, iż priorytetowym aspektem jest dla nas bezpieczeństwo w sieci, dlatego powinniśmy jak najczęściej o nim rozmawiać.

Autorzy: Patrycja Burzyńska i Róża Jurczyk

Przydatne strony:

www.dzieckowsieci.pl

www.sieciaki.pl

www.helpline.pl