8 stycznia, w 130 rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego, rozpoczęliśmy obchody tegorocznego Dnia Patrona, a właściwie Dni Patrona, ponieważ świętowanie przedłużyło się do 17 stycznia. W dniu urodzin w klasach IV – VI i w gimnazjum został przeprowadzony quiz biograficzny, a młodsi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą jego życiu i twórczości.
W następnych dniach uczniowie wykonywali konkursowe prace plastyczne w kategoriach: portret pisarza, komiks oraz rysunek pt. „Koziołek Matołek w Skrzydlowie”. 13 stycznia został przeprowadzony klasowy konkurs biograficzny, który wyłonił reprezentantów do turnieju drużynowego, będącego 16 stycznia punktem kulminacyjnym odchodów . W zmaganiach o statuetkę Koziołka Matołka wzięli udział reprezentanci wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum, z których w drodze losowania zostały stworzone trzy drużyny: czerwona, zielona i niebieska. Rywalizowały one najpierw w konkurencjach sprawnościowych, po czym przystąpiły do zadań literackich. Walka była od początku bardzo zacięta.
8 stycznia, w 130 rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego, rozpoczęliśmy obchody tegorocznego Dnia Patrona, a właściwie Dni Patrona, ponieważ świętowanie przedłużyło się do 17 stycznia. W dniu urodzin w klasach IV – VI i w gimnazjum został przeprowadzony quiz biograficzny, a młodsi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą jego życiu i twórczości. W następnych dniach uczniowie wykonywali konkursowe prace plastyczne w kategoriach: portret pisarza, komiks oraz rysunek pt. „Koziołek Matołek w Skrzydlowie”. 13 stycznia został przeprowadzony klasowy konkurs biograficzny, który wyłonił reprezentantów do turnieju drużynowego, będącego 16 stycznia punktem kulminacyjnym odchodów . W zmaganiach o statuetkę Koziołka Matołka wzięli udział reprezentanci wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum, z których w drodze losowania zostały stworzone trzy drużyny: czerwona, zielona i niebieska. Rywalizowały one najpierw w konkurencjach sprawnościowych, po czym przystąpiły do zadań literackich. Walka była od początku bardzo zacięta. Po pierwszej części turnieju drużyny: zielona i niebieska posiadały taką samą liczbę punktów. Rozstrzygnięcie przyniosły zadania z wiedzy o życiu i twórczości Makuszyńskiego. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna niebieska, która jednym punktem pokonała drużynę zieloną i pięcioma drużynę czerwoną. Przechodnia statuetka Koziołka Matołka powędrowała do niebieskich w składzie: Magdalena Rak – kl. I, Agata Kuban – kl. II, Zuzanna Juchnik – kl. III, Jakub Szymczak – kl. IV, Wiktoria Szpak – kl. V, Anna Zgrzebna – kl. VI, Mateusz Bajor – kl. IG, Michał Chojnacki – kl. IIG, Monika Bajor – kl. IIIG. Uczestnicy wszystkich drużyn otrzymali słodkie upominki.
Następnego dnia na apelu podsumowującym pracę I półrocza zostały wręczone dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w przeprowadzonych wcześniej konkursach plastycznych.
W kategorii portret pisarza I miejsce zajęła Dominika Wiewióra z kl. IIIG. Dwa II miejsca zdobyli: N. Grabczak z kl. IG i M. Rak z kl. IIG, a miejsce trzecie przypadło M. Zgrzebnej z kl. VI. Przyznane zostały także trzy wyróżnienia, które powędrowały do uczniów z kl. IV: D. Żurek, D. Mazur oraz J. Szymczaka, który otrzymał również wyróżnienie za pracę w kategorii komiks. Najtrudniejszym zadaniem była ocena rysunków uczniów z klas młodszych zatytułowanych „Koziołek Matołek w Skrzydlowie”. Wszystkie prace były pomysłowo i starannie wykonane, dlatego wyjątkowo wszyscy ich autorzy otrzymali „słodkie wyróżnienia”.
Dzień Patrona mamy już za sobą, ale nie zapominajmy, że przed nami jeszcze wiele książek Makuszyńskiego do przeczytania. Może w czasie ferii zimowych sięgniecie po „Przyjaciela wesołego diabła”, „Wielką bramę” czy „Szaleństwa panny Ewy”. Prawdą jest, że czasami trudno jest przebrnąć przez pierwsze rozdziały, bo nie ten język, nie ten styl, co współcześnie. Tym bardziej jednak warto zmierzyć się z taką literaturą. Może odnajdziecie w tych utworach kolejne złote myśli pisarza, którego marzeniem było sprawianie radości młodym czytelnikom.