Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie

Informacje o Szkole

Adres:
Skrzydlów
ul. Główna 6a
42-270 Kłomnice

telefon:
34 328 -16 -70

e-mail:
zs_skrzydlow @ o2.pl

IOD

Inspektor Ochrony Danych
mgr inż. Zenon Kubat
kontakt:
zkido@onet.pl

RODO Klauzula

Facebook

Gmina

PROJEKT

WYBIERAM SZKOŁĘ

FUNDACJA

Kuratorium Katowice

Deklaracja zgodności strony www

Deklaracja dostępności

Deklaracja o dostępności GUS

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lekcja na wyjeździe

Lekcja na wyjeździe

     Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej wybrali się 14 marca pod opieką nauczycieli do Częstochowy, aby zrealizować w formie wyjazdowej zajęcia muzyki, plastyki, języka polskiego, historii i społeczeństwa oraz techniki.

   W ramach edukacji muzycznej gościliśmy dwukrotnie w tym roku szkolnym artystów Filharmonii Częstochowskiej, którzy wprowadzali uczniów w świat dźwięków. Przyszedł więc czas na spotkanie z muzyką na żywo w prawdziwej sali koncertowej. Audycja nosiła tytuł  „ Kamera, akcja” i poświęcona była muzyce filmowej. Prowadząca koncert Magdalena Mirowska przybliżyła uczniom historię kina od jego początków w 1895 roku aż po czasy współczesne. Głównym bohaterem muzycznego poranka była jednak Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej, która brawurowo wykonała  utwory z tak znanych filmów jak: „Gwiezdne wojny”, „Batman”, „Różowa Pantera” czy „Most na rzece Kwai” oraz wiązankę motywów przewodnich ze znanych polskich seriali między innymi: „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury”, „Przygody pana Michała” „Janosik”.

Koncert był połączeniem edukacji medialnej i muzycznej. Uczniom bardzo się podobał, czego dowodem burzliwe oklaski po każdym wykonanym utworze.

    Drugim celem wyjazdu było Muzeum Częstochowskie. Klasa IV zwiedzała wystawę historyczną, a następnie miała zajęcia warsztatowe poświęcone rodom rycerskim i ich herbom. Po prezentacji multimedialnej uczniowie otrzymali zadanie wykonania własnych herbów oraz stworzenia do nich legendy. Dodatkową atrakcją była możliwość przymierzenia elementów stroju rycerza: kolczugi, naramienników i hełmu.

   W tym czasie uczniowie klasy V i VI oglądali wystawę malarstwa współczesnego. Pracownik muzeum objaśniał uczniom zasady kompozycji dzieł, posługiwanie się kolorami oraz ich dobór, a także uczył rozpoznawania gatunków malarskich. Podczas warsztatów plastycznych zadaniem uczniów było namalowanie martwej natury za pomocą otrzymanego zestawu barw  i ich kombinacji.

    Trzecim miejscem, które odwiedzili uczniowie było jedyne w swoim rodzaju Muzeum Produkcji Zapałek. Mieści się ono na terenie fabryki, która powstała w 1881 roku. Przewodnik opowiedział uczniom o historii zakładu oraz oprowadził ich po hali, w której znajduje się sprawna zabytkowa linia technologiczna do produkcji zapałek z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Opowiedział także, w jaki sposób z kawałka drewna powstają zapałki. Następnym punktem pobytu było obejrzenie filmu „Pożar zapałczarni”, który pochodzi z roku 1913 (ma więc 100 lat) i uznawany jest za najstarszy zabytek polskiej kinematografii. Dokumentuje on akcję ratowniczą w czasie pożaru w fabryce, który zniszczył większość zabudowań. Drugi film dokumentalny, już współczesny, pokazuje proces powstawania zapałek. Atrakcją muzeum jest wystawa serii etykiet z różnych czasów na pudełka do zapałek, wystawa rzeźby z jednej zapałki oraz makieta świątyni wykonana   z pudełek po zapałkach. Wszystkie eksponaty bardzo interesowały uczniów. Oglądali je z dużym zaciekawieniem.

            W drodze powrotnej do Skrzydlowa stwierdzili, że chcieliby częściej mieć takie lekcje na wyjeździe.

Wygenerowano w sekund: 0.08
2,091,090 unikalnych wizyt